Libuška Pelikánová - Vegan poradkyně

Libuška Pelikánová – Vegan poradkyně

Marek: Co je to vlastně veganství?

Libuška: Veganství je životní filosofie, kdy se snažíte co nejvíce zmírnit negativní dopad na zvířata a přírodu. Vegani nekonzumují nic živočišného, takže ani vejce, ani mléko. Osobně nenosím nic koženého, kožešinového. Kosmetiku a domácí drogerii kupuji pouze netestovanou a s certifikátem vegan. Nekupuji nic, kvůli čemu muselo zvíře trpět.

Marek: Z čeho se hlavně skládá vaše strava?

Libuška: Veganská strava se skládá z rostlinných zdrojů. Nejčastěji je v ní zařazeno ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy, semena. Takhle to zní možná chudě, ale právě veganská strava je jeden z nejpestřejších a nejzábavnějších typů stravování. Stačí se podívat do kvalitních veganských kuchařek a restaurací, Vaše oči i chuťové buňky budou jako v ráji.

Je důležité, aby veganská strava byla pestrá a správně nastavená, pak je doporučována např. i pro těhotné ženy, děti nebo vrcholové sportovce. Mimo jiné muž, který trhl rekord v přenesení váhy 555 kg na vzdálenost 10 metrů, je VEGAN – Patrik Baboumian. Toto zmiňuji z důvodu, že lidé si vegany představují pouze jako „chroustíky“. Dnes vegani – sportovci, patří mezi nejsilnější lidi světa. Stejně jako Čech, mistr světa v thai boxu, je vegan Jan Müller.

Marek: Je nutné něco suplementovat? A co?

Libuška: Ano, je důležité doplňovat vitamín B12. Vitamín B12 je produkován bakteriemi. A jelikož je dnes skoro všechno dezinfikováno, tak klesá i přirozený výskyt těchto bakterií. Jediným dalších zdrojem jsou živočišné produkty, což vegani nekonzumují. Je prokázáno, že hlavně u lidí nad 50 let, je syntetický vitamín B12 lépe vstřebatelný, než z živočišných zdrojů.

Marek: Co vedlo právě tebe k tomu stát se vegankou?

Libuška: Vedla mě k tomu situace, v jaké se dnes zvířata nacházejí. Všechna zvířata mají silné emoce. Silně vnímají strach, bolest, zoufalství. Na jatkách cítí krev a strach ostatních zvířat a bez šance na záchranu života musejí čekat, až přijdou na řadu. Rozhodla jsem se, že se nebudu podílet na jejich utrpení. Zaslouží si lásku, péči a možnost žít.

Marek: Co člověku schází nejvíc, když je čerstvě veganem?

Libuška: Asi máte na mysli potravinu, ale mnoha lidem, kteří jsou začínajícími vegany, chybí nejvíce podpora svého okolí.

Marek: Leze veganství do peněz?

Libuška: Záleží, co kupujete. Pokud budete kupovat polotovary, tak ano, leze to do peněz. Na druhou stranu luštěniny, obiloviny, zelenina jsou jedny z nejlevnějších potravin na trhu. Osobně nakupuji nejvíce ve farmářských obchodech, kde je ovoce a zelenina z ekologického zemědělství a cena je více než příznivá. Oříšky a semínka nakupuji ve velkoobchodech. Pestře jsem se stravovala i s úplným finančním minimem. Záleží na Vás, jak si to nastavíte.

Marek: Z čeho přijímáte bílkoviny? (aminokyseliny)

Libuška: Aminokyseliny jsou všude v bílkovinách a veganská strava je na bílkoviny velmi bohatá. Zdrojem esenciálních aminokyselin jsou např. quinoa, spirulina, konopné semínko, luštěniny, hrachový, konopný či rýžový protein. Vyvážené zastoupení aminokyselin má např. i pohanka, která se pyšní velkým množstvím lysinu. Čím větší a širší spektrum, tím lépe.

Marek: Jaký je rozdíl mezi vegetariánstvím a veganstvím?

Libuška: Vegetariáni nekonzumují maso, ale konzumují mléko, výrobky z něj a stejně tak vejce. Vegani odmítají všechny živočišné produkty. Skoro všechno mléko, které lidé v obchodech kupují, pochází od krav, které se nikdy nedostanou na pastvinu. Aby kráva dávala mléko, musí být oplodněna. Takto oplodňovány jsou krávy opakovaně a jejich tele je jim po porodu odebráno, aby mléko, které mu přirozeně patří, bylo pro člověka. Každá matka chce o své mládě pečovat a chránit ho. Krávy tímto procházejí velkým emočním strádáním. A když jsou vyčerpané, končí na jatkách. Stejně tak většina vajec pochází z klecových chovů. Zvířata tak nemají možnost plnit si své přirozené potřeby.

Marek: Dá se veganský jídelníček poskládat i bez sóji?

Libuška: Ano a velmi snadno. Je dnes běžnou praxí, že plnohodnotný veganský jídelníček je bez obsahu sóji. Uvedu příklad, nápoje konzumujete mandlové, kokosové, lískooříškové, pohankové nebo rýžové. „Smetany“ na vaření stejně tak. Namísto tofu si dáte např. Robi maso. Rozhodně neplatí VEGANSTVÍ=SÓJA.

Marek: Jaké benefity se ve veganství skrývají, co se týče zdraví?

Libuška: Kvalitně navržená veganská strava nese mnoho benefitů pro zdraví. Může být prevencí mnoha onemocnění. Nejvíce to vnímám na mé energii a silné imunitě. Věnuji se fitness, někdy cvičím s váhami i 6x v týdnu. Dovoluje mi to rychlá regenerace a právě zásoba energie. Při mé váze 52 kg zvládám dřep s činkou s váhou 70 kg a nebo legpress na 120 kg, a to jsem teprve v začátcích.


 

 

Libuška Pelikánová – veganporadce

https://www.facebook.com/veganporadenstvi

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Rozhovory | Přidáno: 15.06.2015 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio