Moringa, zelený poklad z přírody

Moringa, zelený poklad z přírody

Příroda je velice moudrá. A v dobách, kdy jsme ještě ke štěstí potřebovali pouze čisté nebe nad hlavou, bezpečné místo na přespání v přírodě, něco k snědku a dobrou společnost, jsme měli díky přírodě dostupné také vše, co naše tělo potřebovalo pro správnou výživu. Když se nad tím zamyslíte, v každé oblasti, kde bylo dříve pro člověka normální žít, najdete obdivuhodné potraviny, které dokázaly i z malého množství suroviny dodat tělu velice koncentrovaný a komplexní zdroj živin, vitamínů a minerálů. Až naší intenzivní zemědělskou činností, kdy v půdě chybí důležité živiny (které pak logicky nemohou obsahovat ani sklízené plodiny), jsme se o tento dar přírody postupem času ochudili.

Naštěstí i dnes stále existují superpotraviny, které nám mohou prokázat stejnou službu jako kdysi. A díky dnešním vymoženostem tak můžeme i u nás doma konzumovat výživový zázrak moringu až z daleké Etiopie.

Snímek obrazovky 2024-06-26 v 8.34.32

Proč právě moringa?

Moringa je strom, který roste v Africe a Asii a je to naprostý unikát, co se obsahu živin, vitamínů a minerálů týče. Obsahuje téměř 2x tolik živin než opěvovaná spirulina, chlorella nebo zelený ječmen. 

Pro porovnání antioxidačních schopností jednotlivých potravin byl využit test ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity = Kapacita absorpce volných radikálů), jinými slovy – kolik volných radikálů dokáže daná potravina v našem organismu pochytat. ORAC hodnota pro moringu byla stanovena na 157 000 jednotek, čímž porazila čaj matcha, kurkumu, ale také acai bobule a goji, díky čemuž se řadí mezi nejlepší superpotraviny na světě.

Moringa a její účinky na vaše zdraví

Kromě skvělých antioxidačních vlastností moringy existuje další nepřeberné množství důvodů, proč ji zařadit do svého jídelníčku. Jako vždy, zásadní roli hraje kvalita suroviny, a tak je dobré věnovat výběru moringy dostatečnou pozornost. Česká značka Tibibiri osobně dohlíží na celou produkci, sklizeň i zpracování v samotném srdci Etiopie a díky tomu dokáže doručit na váš stůl prvotřídní kvalitu. A proč byste měli moringu doma rozhodně mít? Pomůže vám, pokud řešíte tyto problémy:

  • Únava a vyčerpání. Sžírá vás únava, kterou nedokážete setřást ani pomocí dostatečného spánku, kvalitního jídelníčku a pravidelným pohybem? Zde může pomoci právě moringa, která podporuje energetický metabolismus, aby fungoval, jak má. Díky obsahu železa, které je zásadní pro správnou tvorbu červených krvinek, hemoglobinu, jenž se podílí na správné distribuci kyslíku vaším tělem, a také obsahu hořčíku, vápníku a vitaminu A, vás moringa dokáže zbavit únavy a vyčerpání, abyste si zase mohli užívat své dny plní energie.
  • Nezdravá pokožka. Často pokožku vnímáme jako náš vnější obraz ve světě a řešíme náš vzhled, abychom se líbili sami sobě i ostatním. Kůže je ale štítem, který nás chrání před okolním prostředím, a pokud není zdravá, stává se vstupní branou pro různé infekce a bakterie. Moringa dokáže pomoci s akné, lupy i bradavicemi, a to zejména díky obsahu vitaminu A. Moringa vám dodá také velké množství vitaminu E, který je nejen skvělý antioxidant, ale také dokáže zpomalovat známky stárnutí.
  • Špatné zažívání. Dokud člověk nezažije problémy se zažíváním, netuší, jak nepříjemné to může být. Řeč není o střevních virózách, ale dlouhodobé poruše trávení. Vápník je známý především pro své účinky na zdraví kostí, méně už pro svou schopnost přispívat k normální funkci trávicích enzymů. Právě vápník je v morinze obsažen hojně a spolu s 31% vlákniny, které moringa obsahuje, se postará o zdraví vašeho trávicího systému a zdraví vašich střev. Takové množství vlákniny dokáže i oddálit pocit hladu, takže pokud se zrovna snažíte omezit nezdravé mlsání, bude vám moringa pomocníkem i v tomto ohledu.

MORINGA - 54

  • Problémy se stresem - vysoký obsah hořčíku podpoří normální fungování vašeho nervového systému. Jeho pravidelné doplňování vám pomůže od úzkosti, apatie, depresí či bolestí hlavy, ale také pokud vás trápí častá podrážděnost, neklid nebo stavy hněvu. Zároveň i vápník, který se v morinze vyskytuje, přispívá ke správné funkci nervových přenosů.
  • Slabá imunita – moringa má schopnost posílit vaši imunitu, aby si na vás nepřišla každá virová nebo bakteriální infekce, okolo které projdete. K tomu dokáže účinně bojovat a působit preventivně proti rakovinným buňkám.
  • Málo svalové hmotymoringa obsahuje neuvěřitelných 25 % bílkovin a také všech 9 esenciálních aminokyselin. U ostatních rostlinných zdrojů bílkovin byste měli vždy kombinovat více druhů luštěnin, abyste dosáhli plného spektra aminokyselin, u moringy vás to trápit nemusí.
  • Horší zrak – i k tomu moringa slouží. Je bohatým zdrojem vitamínu A, a v kombinaci se správnou výživou tak máte našlápnuto k ostřížímu zraku. Zároveň však musíme podotknout, že co neposilujeme, to slábne. A to platí i v případě očních svalů. Můžete zvolit různá cvičení na posílení očních svalů, ale nejlepším je opět to, co jsme měli k dispozici od pradávna – pobyt v přírodě, který nás přirozeně nutí zaostřovat na různé vzdálenosti.
  • Řídké kosti – Moringa je bohatým zdrojem vitaminu K, bílkovin, vápníku a hořčíku, které podporují růst a zdraví našich kostí.
  • Nedostatek vitamínů B - častý nedostatek vitamínů skupiny B se již nezdravě zahnízdil v naší dnešní společnosti. Moringa obsahuje velké množství vitaminu B1 (thiamin), který podporuje energetický metabolismus, normální činnost nervové soustavy a také zdravé fungování našeho srdce. Vitamin B2 (riboflavin), který je v morinze také kvalitně zastoupen, zase zodpovídá za normální stav našich sliznic, podporuje udržení si zdravých červených krvinek a snižuje naše vyčerpání a únavu. Vitamin B9 (folát/(kyselinu listovou) notoricky známe především jako důležitý vitamín pro těhotné  ženy (čímž bezesporu je, jelikož díky němu rostou zárodečné tkáně), ale potřebují ho i ostatní jedinci pro normální syntézu aminokyselin, podpoření krvetvorby a také z důvodu, že se podílí na procesu dělení buněk.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 25.06.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio