7

7 „zdravých“ návyků, které škodí vašemu metabolismu

Jste frustrovaní, že žijete zdravě, děláte vše správně a vaše váha se nehýbe nebo jen velice pomalu? Mějte na paměti, že kromě správného jídelníčku, pitného režimu, pohybu a spánku, promlouvají do stavu vašeho metabolismu ve velké míře i stresové hormony. Pokud máte vytvořeny zdravé návyky, možná se nyní dozvíte, že zas tak zdravé nejsou.

Dodržování dietního plánu

L-na0613nailBitting

Co může být lepšího, než důsledně dodržovat váš dietní plán? Pak přeci vše musí fungovat! Omyl. Dietní plány většinou omezují váš příjem buď z kalorického hlediska, tudíž vám dodávají méně energie nebo jsou chudší na určité makroživiny. Dali byste si něco sladkého, ale v plánu máte tuňákovou pomazánku s houskou? Nevadí. Upečte si třeba zdravý cheesake, který bude obsahovat složené sacharidy i bílkoviny, stejně jako naplánovaná svačinka. Omezení dietním plánem nás může uvádět do stresu, který není žádoucí.

Příjem velkého množství vlákniny

Biscuits and healthy eating

Vláknina – co může být zdravějšího? Všichni jsme jistě slyšeli o tom, že vláknina funguje jako malé kartáčky, která nás zbaví nečistot v našem trávicím traktu. Už ale nevíme, že vláknina je spojena s kyselinou fytovou a oxaláty, které mohou bránit vstřebávání některých důležitých látek jako hořčíku, vápníku a zinku.

Další nevýhodou vlákniny je, že je potravou pro bakterie, které žijí ve vašem střevě – a ne jen pro ty dobré. Pokud už nyní máte rozhozenou střevní mikroflóru, může vláknina váš problém doslova přiživit.

Rozhodně proto nejezte vlákniny více než 30 g denně a pokud máte s vlákninou problémy, nebojte se její příjem zkusit snížit. Nezapomeňte dodržovat poctivě pitný režim, aby jste netrpěli zácpou.

Pití 8 sklenic vody denně

8-glasses-of-water_blue

Když vezmeme rozum do hrsti, neexistuje žádný obecný způsob jak určit, kolik vody za den by měl každý člověk vypít. Pro někoho může být 8 sklenic vody denně, pro někoho příliš. Každý zkrátka máme jinak rychlý metabolismus, potřebu hydratace. Aktivnější lidé potřebují více vody, rozdílnou potřebu budeme mít i podle toho, jak vypadá náš jídelníček. Pokud v něm máme dostatek ovoce a polévek, postačí nám vypít méně vody. Pozorujte, jaké množství vody denně vám prospívá nejlépe a naučte se naslouchat svému tělu.

Kuřecí prsa jako zdroj bílkovin

chicken-breast-oh-1904976-x

Kuřecí prsa jsou fajn. Obsahují dostatek bílkovin, málo tuku a také nějaké živiny, pokud jsou kuřata chována přirozeně. Kuřecí prsa ale neobsahují nejlepší poměr aminokyselin. V dřívějších dobách, kdy se konzumovaly i ostatní části zvířete, jedli se vývary z kostí, chrupavek i šlach, to problém nebyl. Obsahují totiž dostatek želatiny, která obsahuje důležité antistresové aminokyseliny jako glycin, které rozvíjí insulinovou funkci, chrání vaše játra a má protizánětlivé účinky. Doplňte svůj jídelníček o vývar z kostí nebo o prášek želatiny.

Omezený příjem soli

Are-You-Eating-Too-Much-Salt_iajf1j

Ano, přílišné množství soli zdravé není. Už vůbec ne ta sůl, která je obsažena ve zpracovaných potravinách. Sůl má ale i příznivé účinky na metabolismus, takže se jí nemusíme bát jako čert kříže:

  • zvyšuje rychlost metabolismu
  • snižuje počet stresových hormonů
  • zvyšuje množství oxytocinu
  • snížený příjem soli zvyšuje insulinovou resistenci

Tuny syrové zeleniny

stažený soubor

Syrová zelenina obsahuje celulózu, což je vláknina, která je pro náš organismus nestravitelná. Náš organismus na to zkrátka není uzpůsobený. Kráva má čtyři žaludky, my pouze jeden. Pokud konzumujeme velké množství celulózy, může dojít k podráždění nebo dokonce zanícení našeho žaludku. Celulóza navíc obsahuje také oxaláty, které zabraňují vstřebávání vápníku a goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy. Nebojte se proto občas zeleninu jíst i vařenou. Vařením se tyto látky zničí a vy si tak stále můžete dopřát množství vaší oblíbené zeleniny.

Kardio a aerobní cvičení

sweaty-workout_0

V dnešní době je kladen velký důraz na kardio cvičení jako běhání, jogging nebo hodiny strávené na eliptickém trenažeru. Kardio cvičení je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Udržuje nás v kondici a udržuje zdravé naše srdce a krevní oběh. Kardio cvičení ale spouští vylučování stresových hormonů a když to s ním přeháníme, zamořují náš organismus.

Zařaďte do svého tréninkového plánu tréninky zaměřené na posilování a budování svalů (jóga, posilování nebo jiná silová aktivita). Toto cvičení zvyšuje vaši citlivost na insulin, rozvíjí mozkové funkce, zpevňuje kosti a zlepšuje náladu.

Dalším způsobem, jak vyvrátit špatné účinky kardio cvičení, je proměnit ho v HIIT – High Intensity Inteval Training. HIIT vynechává „výdržovou“ část, kterou kardio obsahuje a při níž jsou vylučovány stresové hormony.

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo Pohyb Tipy | Přidáno: 15.12.2021 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio