Jak efektivně posilovat imunitu? Zajímavý a věcný rozhovor s Evou Hájkovou

Jak efektivně posilovat imunitu? Zajímavý a věcný rozhovor s Evou Hájkovou

1. Jak můžeme v této době posilovat naši imunitu? Má vůbec smysl doplňovat vitamíny?

Téma imunity je nyní velmi aktuální téma s ohledem na nemoc COVID-19 a virus SARS-Cov2. Imunitní systém bychom měli posilovat neustále a to „posilování“ bude velmi individuální, dle toho, jak jedinec žije, jak se stravuje, jak spí, jakou má úroveň stresu, zda trpí nějakým onemocněním jako např. autoimunitou apod.
Bohužel to ale nefunguje tak, jak si mnozí z nás myslí, že imunitní systém můžeme posilnit ihned, okamžitě. Vše má svůj čas…
Co tedy můžeme dělat z dlouhodobého hlediska? Kvalitní spánek je opravdu velmi důležitý a mnohými podceňovaný! Proto se na něj zaměřte. Je k tomu skvělá příležitost, pokud nyní nemusíte velmi brzy vstávat!

Pohyb – netvrdím, že musíte běhat maratony, ale alespoň 20-30 minut každodenního pohybu, kdy se lehce zapotíte je opravdu na místě. Nezapomínejme, že některé z buněk imunitního systému se tvoří právě v kostech, které potřebují pohyb. Od toho máme tak skvělá těla, abychom se hýbali!
Dále kvalitní strava – zde se zaměřte na co možná nejčistší (ideálně bio) potraviny, omezte cukry, nekvalitní tuky, průmyslově zpracované potraviny. Jídelníček mějte pestrobarevný (barvy duhy vám pomohou) a nemusí být nijak složitý.

V našem mírném pásmu pak doporučuji, co se doplňků stravy týče, doplňovat vitamín D3 a ideálně v kombinaci s K2 (MK-7). Vitamín D je velmi důležitý právě na podporu imunitního systému. Nyní na jaře je již na místě se opalovat a to 20-30 minut bez žádných ochranných krémů tak, aby se vitamín D vůbec mohl vytvořit. 

Dalšími vitamíny či minerály, na které se můžete zaměřit, ideálně ve stravě, podporující imunitní systém jsou: A, E, vit C (antioxidanty obecně), zinek a omega3.

Podpora organismu při samotné infekci je již další téma a opět bude záležet, o jakou infekci se jedná a jak je na tom daný organismus.

2. Lze vhodnou stravou a dostatkem vitamínů předejít virovému onemocnění případně zmírnit jeho průběh?

Ano, lze, a to právě dlouhodobým posilováním imunity, jak jsem psala výše. Slizniční imunita hraje velmi významnou roli (dá se testovat a jedná se o IgA). Představte si ji jako bariéru, která zabraňuje patogenům, aby do organismu pronikly. Slizniční imunitu máme například v dýchacích cestách (nos, plíce), střevě apod. Vitamín A je jedním z těch, které podporují slizniční imunitu. IgA se například vyskytuje v mateřském mléce, konkrétně v kolostru. Slizniční imunitu pak můžeme podpořit i kvalitním kozím anebo kravským kolostrem.

3. Co například děláte vy jako vystudovaná hygienička pro minimalizování nákazy virem?

Vše, co jsem vyjmenovala výše – snažíme se kvalitně spát, máme pravidelný pohyb (nyní v karanténě je to ještě lepší, než za normálních okolností ???? ). Jsme venku na zahradě a přímo nasáváme slunečních paprsků a vitamínu D. Jinak v zimě a na podzim si vitamín D doplňujeme. Jíme kvalitně a to již dlouhodobě. Denně konzumujeme fermentované potraviny pro diverzifikaci střevního mikrobiomu. Já dále posiluji játra a to bylinami jakými jsou pampeliškový kořen, ostropestřec apod.
Zaměřuji se také na výše zmíněný vitamín A, a to v podobě potravin bohatých právě na tento vitamín a přes zimu konzumujeme hodně divokých ryb a oleje z tresčích jater, ve kterém se vit A přirozeně vyskytuje.

4. Dá se říci, jaká strava je jednoznačně protizánětlivá a tím pádem nejvhodnější pro lidský organismus?

Neexistuje žádná ideální strava pro všechny. Záleží na mnohých faktorech jako například epigenetika (nutrigenomika nám může mnohdy napovědět, pro jakou stravu je jedinec „stvořený“). Protizánětlivá strava je jakákoli strava obsahující pouze opravdové potraviny, kvalitní tuky a žádné průmyslově zpracované cukry! To, že je maso škodlivé je zavádějící – vždy se musíte na studie dívat z více pohledů a kriticky uvažovat. Studie třeba neřeší zdroj masa – jde o maso z konvenčně krmených zvířat anebo o maso ze zvířat, které se celoročně pasou na trávě? Co víme z našich interních statistik je, že máme více omega 6 oproti omega 3 nenasycených mastných kyselin. Zjednodušeně řečeno, omega 6 jsou prozánětlivé (ne všechny!!!) a omega 3 jsou protizánětlivé. Poměr omega 6:3 by měl být ideálně 2,5:1 a níže. Co ale vidíme z testů je průměrně 15:1 a výš. Takže co mohu doporučit je, omezit potraviny bohaté na omega 6 (což je například i kůže z kuřete) a zaměřit se na konzumaci více omega 3 (ryby, chia, lněné a konopná semínka, mořské řasy a další potraviny). Zaměřte se na tmavě zelenou listovou zeleninu, obsahující chlorofyl a obecně na čerstvou zeleninu a ovoce.

5. Co si vlastně má náš čtenář představit pod pojmem funkční medicína?

Funkční medicína (FN) je za mě trošku nešťastný pojem, který byl převzat z angl. Functional Medicine. Představte si ji spíše jako komplexní přístup k pacientovi, kdy praktik FM má krom jiného znalosti v oblasti výživy, environmentální zátěže, psychiky, toxické zátěže a dokáže se tedy na pacienta podívat opravdu komplexně. FM neléčí a nepotlačuje symptomy, ale řeší příčiny zdravotních problémů. Lékaři či jiní zdravotníci pak s klientem tráví mnohem více času tak, aby pochopili celý příběh a dokázali identifikovat možné příčiny a tzv. spouštěče zdravotních problémů, které se pak snaží společně s pacientem vědomě a systematicky redukovat či eliminovat. K tomu používají nejrůznější nástroje, jakými jsou například tzv. časová osa či metrix.

FM neřeší akutní stavy, ale zaměřuje se na chronická onemocnění, se kterými si klasická medicína zatím neví moc rady a řeší je dlouhodobou medikací, která zatěžuje organismus a to především detoxikační mechanismy.

6. Máte nějakou radu nebo něco na srdci, co byste ohledně aktuální pandemie chtěla našim čtenářům sdělit?

Již od začátku se snažím lidi uklidnit, netřeba panikařit, ale je důležité být informován a zjišťovat si informace z kvalitních zdrojů. Zatím o viru SARS2 více nevíme, než víme. Rozhodně, ale tady není proto, aby vymýtil lidstvo z planety země. Netřeba se extrémně stresovat a věnovat tomu dennodenní, několikahodinovou pozornost, která nás jen více stresuje a víme, že stres nám velmi oslabuje imunitní systém.

Buďme zodpovědní, ohleduplní, tolerantní, ochraňujme naše seniorní spoluobčany a ty, kteří jsou ve vyšším riziku nákazy. Nepanikařme a buďme racionální.

Nezapomínejme se smát! Smích je skvělým a podpůrným nástrojem, který nám všem jen prospěje :)

Začněme u sebe a buďme příkladem, společně to určitě zvládneme.

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Rozhovory | Přidáno: 27.05.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio