Tabata - cvičení, které umí zázraky za 10 minut denně!

Tabata – cvičení, které umí zázraky za 10 minut denně!

Pokud patříte mezi jedince, kteří by se rádi věnovali pohybu, vytvarovali si postavu nebo shodili pár kil, ale zkrátka ne a ne si na cvičení najít čas, máme pro vás dobrou zprávu! Existuje totiž druh cvičení, kterému stačí věnovat pouze 10 minut denně a přináší skvělé výsledky! Po cvičení Tabaty totiž spalujete tuk ještě 48 hodin po tréninku.

Co je to Tabata

Tabata je cvičení, které patří mezi vysoce intenzivní intervalové metody. Vypadá to tak, že cvičíte 20 vteřin naplno, vydáte ze sebe všechno a poté 10 vteřin odpočíváte. Nejen že tak spálíte nechtěné tuky, ale zlepšujete tím i výdrž, kondici, dynamiku a sílu. Cvičit ji můžete klidně jen 4 – 5x týdně nebo klidně každý den, záleží jen na vás a na tom, jak vás tabata baví.

Nejlepší na tabatě je to, že vás nikdy nezačne nudit. Intervalovou metodou totiž můžete cvičit jakékoliv cviky vás napadne. Můžete cvičit s vlastní vahou, zátěží, na popruhách TRX, bosu, s kettlebellem, švihadlem, na rotopedu či orbitreku, běhat, zkrátka co vás napadne!

difference-between-tabata-and-hiit-main

Jak začít?

Tabata, ačkoliv vám to tak nyní možná nezní, je skutečně fyzicky velice náročná. Začínáte-li nyní se cvičením nebo jste po nějaké větší pauze, začněte s tabatou pozvolna, ať nepřepálíte start a neležíte týden ve svalových horečkách :) Není ostuda začít zprvu např. na 4 minutách a postupně, jak si vaše tělo bude na nový druh pohybu přivykat, můžete přidávat další intervaly navíc. Během odpočinkových 10 vteřin hodně pijte, u tréninku se totiž řádné zapotíte, pokud ze sebe vydáte opravdu maximum. Na škodu není ani dodat tělu minerály, které spolu s potem opustí váš organismus.

Z počátku si vyberte jednodušší cviky, u kterých máte zvládnutou techniku. Kvůli opravdu intenzivním 20 vteřinách cvičení tak můžete předejít zranění nebo bolestem kloubů. Začít můžete např. přeskoky přes švihadlo, během nebo na rotopedu. Časem si určitě vymyslíte vlastní sestavy z vašich oblíbených cviků a můžete tak zapojit naprosto celé tělo.

picture_54aa29847f5e4a927fa70ab7_1

Co na to potřebujete?

Kromě sportovního ducha, nadšení a velké motivace zhubnout nebo zkrátka věnovat péči svému tělu, nepotřebujete kromě oblečení a možná tenisek vůbec nic. Tabatu můžete cvičit pouze s vlastní vahou nebo i s různým sportovním vybavením, které ale není povinné. Dobrým pomocníkem vám ale bude určitě aplikace, kterou si zdarma stáhnete do svého telefonu a bude vám zvukovým signálem ohlašovat konec 20 vteřinové intenzivní práce nebo konec 10 vteřinového odpočinku. Zkusti můžete Tabata Stopwatch ProRuntustic Timer AppIntervals – Workout Timer nebo Tabata! Daily 4 -Minute workout. Aby jste se při tréninku zvládli pořádně vyhecovat a vydali ze sebe opravdu maximum, pusťte si motivační hudbu, která vás nabudí!

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Pohyb | Přidáno: 30.03.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio