Rozhovor s odborníkem: Nepodceňujte důležitost vápníku

Rozhovor s odborníkem: Nepodceňujte důležitost vápníku

Podcenění příjmu kalcia může způsobit vážné zdravotní problémy a může zapříčinit předčasnou smrt. Masový výskyt osteoporózy je velmi znepokojivý a je s podivem, že ve světě nikdo komplexně tuto problematiku neřeší. Dá se dokonce říct, že se jedná o pandemii osteoporózy u starší generace.

Přepis rozhovoru s Ing. Karel Bojda, Ph.D., MBA – toxikologem a chemikem zabývajícím se přirozenými chemickými procesy v lidském těle, odborníkem na extrasilné přírodní produkty, které fungují komplexně podobně jako v přírodě.

Co Vás motivovalo k tomu vyvíjet a uvést na trh nový kalciový přípravek?

Hlavní motivací bylo vyrobit čistě organické kalcium o vysoké vstřebatelnosti, které bude složeno z několika druhů organických kalciových látek v kombinaci s dalšími nutrienty, které souvisí se vstřebáváním kalcia. V podstatě jsme chtěli vyřešit metabolismus vápníku v jedné tabletě. Na tuzemském trhu jsem dosud podobný přípravek nenašel.

Graf - ubytek kostni hmotyff

Proč je kalcium tak důležité?

Vápník je nejhojněji se vyskytujícím minerálem v lidském těle. Hraje zcela nezastupitelnou roli pro zachování zdraví našich kostí a zubů. V lidské potravě představuje vápník velmi podstatnou složku. Mimo jiné napomáhá také správné funkci srdce, svalů a nervové soustavy a přispívá ke srážení krve. V lidském těle je 99 % veškerého vápníku obsaženo v kostech a zubech, zbývající 1 %, se nachází v krvi a měkkých tkáních.

V naší běžné stravě je s kalciem nějaký problém, hrozí nedostatek?

To může být velmi individuální. Záleží na skladbě stravy a životním období každého jedince. Základem je mléko a mléčné výrobky. V ČR nám bohužel za posledních 40 let klesla spotřeba mléčných výrobků o 25 %. Bohaté potraviny na kalcium jsou všeobecně semínka, zejména mák, mandle a ořechy. Vápník je přítomen ve většině listových zelenin, a v minerálních vodách. Ovšem v zelenině je vápník (i některé jiné prvky) často vázán v nerozpustných formách. Také vláknina omezuje jeho využití. Strava by měla být vyvážená a spolu s přísunem důležitého množství vápníku musí obsahovat i dostatek ostatních minerálních složek (např. hořčíku či fosforu). Denní dávka vápníku by měla činit 800–1000 mg denně, u kojících žen ještě asi o cca 500 mg více. Z běžné stravy se tato množství sbírají obtížně.

Jak poznám, že mám nedostatek vápníku?

Záleží na tom, jak je tento nedostatek velký. Mírný nedostatek se poznává obtížně. Dochází k lámání nehtů, kazivosti zubů, vypadávání vlasů. U většího nedostatku již bývá narušený metabolismus hořčíku a fosforu, popř. onemocnění křivicí. Tady nestačí pouze dostatek samotného vápníku, ale i hořčíku a vitaminu D a vit. K, které pomáhají s ukládáním vápníku do kostní hmoty. Důležitý je správně fungující endokrinní systém zejména hormony štítné žlázy a příštitných tělísek.

A co osteoporóza?

Nízký příjem vápníku, vitaminu D, nedostatek pohybu a fyzické aktivity jsou základní rizikové faktory pro vznik osteoporózy a nutno přiznat, že v současné době se jedná o onemocnění s masovým výskytem, které v posledních desetiletích zaznamenává celosvětově významný nárůst a u starší generace čelíme pandemii osteoporózy se všemi důsledky – fraktury, operace, rehabilitace, ohrožení kvality života pacienta, až individuálního rizika úmrtí. Mezi pacienty trpícími osteoporózou přitom najdeme až z 80% ženy. Zlomenina zaviněná řídnutím kostí se někdy v životě objeví u poloviny všech žen a čtvrtiny všech mužů starších 50 let. Nejjednodušší, ale i nejlevnější je prevence s cílem udržení hustoty a mikrostruktury kostní hmoty do vysokého věku.

Čím se liší Váš přípravek od ostatních v našich lékárnách je přece dostatek různých preparátů s obsahem vápníku.

Přípravek Calcium biokomplex + D3 +K2 se od ostatních se liší zejména vysokou vstřebatelností, která je dána jeho složením. Běžní výrobci se obvykle spokojí s tím, že do těla přivedou nějaké kalcium a už se nestarají o to co se s ním děje dál. Takových přípravků jme měli plnou lékárnu. Do klasických preparátů se většinou používají obtížně vstřebatelné formy vápníku např. uhličitan vápenatý nebo dolomit, které mohou způsobovat tvorbu kamenů či usazenin v těle. Často podobně jako písek prochází trávicím traktem a vstřebá se jich velmi málo. Nám šlo o to vyrobit takový přípravek, který vyřeší metabolismus kalcia komplexně až po jeho zabudování do kostní hmoty.

Jaké je tedy složení?

Na rozdíl od jiných preparátů Calcium biokomplex + D3 +K2 obsahuje několik forem kalcia. V každé tabletě je vyřešena problematika vstřebávání kalcia na maximální úroveň. 

1. Marine calcium – výborná iontová forma pocházející ze sedimentů mořských řas, kromě hořčíku obsahuje řadu mikro prvků přirozeně se vyskytujících v mořské vodě.

2. Lakto glukonát vápenatý – velmi dobře vstřebatelná organická forma kalcia.

3. Bisglycinát vápenatý – představuje chelátovou bio formu s excelentní vstřebatelností.

4. Vitamín D3 – jediný vitamin, který může tělo vyrábět pomocí slunečního záření. Obrovské množství lidí se na sluneční světlo vůbec nedostává. A pokud ano tak díky strachu z rakoviny kůže a používání vysokých ochranných faktorů u protislunečních krémů tak mají ve svých tělech nedostatek vitamínu D. Tento vitamín zásadním způsobem zvyšuje využitelnost kalcia v organismu.

5. Vitamín K2 MK7 – přímo se podílí na růstu kostní hmoty tzv. osteoblastů.

6. Bór – mikro prvek důležitý k zabudovávání kalcia do kostních struktur a omezení jeho vylučování z těla ven.

Jaké je dávkování a jak přípravek správně užívat?

Přípravek obsahuje cca 30 % denní dávky vápníku o vysoké vstřebatelnosti v jedné tabletě, což je optimální množství pro pokrytí běžného denního deficitu kalcia u většiny pacientů. Člověk totiž běžně nasbírá cca 70 % denní dávky konzumací běžné stravy. Užívat stačí jednou denně a nemělo by se užívat souběžně s preparáty obsahujícími hořčík a také nezapíjet mlékem.

Proč ne hořčík, říkal jste, že hořčík je pro metabolismus kalcia důležitý?

Ano je důležitá dostatečná koncentrace hořčíku v našem těle, ale dle soudobých poznatků je lepší neužívat kalcium s hořčíkem v jeden okamžik, protože naše tělo dává při metabolismu přednost vstřebávání kalcia před hořčíkem. Obecně lze doporučit podávání kalciových přípravků na noc, před spaním. U seniorů by se měla věnovat pozornost dostatečnému přísunu kalcia i vitaminu D, což je podmínkou pro udržení kostní hmoty i ve vyšším věku. Magnesium je optimální do těla dodávat v jinou denní dobu než kalciový přípravek. 

Jací lidé jsou typickými kandidáty na užívání takového doplňku stravy?

Pro sportovce a každého kdo manuálně pracuje, cvičí a potí se. Nepostradatelný je pro těhotné a kojící ženy, adolescentní rychle rostoucí mládež a lidi, kteří užívají hormonální preparáty, popř. jiné léky. Velmi důležitý je pro seniory, diabetiky a menopauzální ženy. 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Rozhovory Tipy | Přidáno: 09.03.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio