Naberte nový dech, je čas na jarní očistu!
Snažíte se pravidelně spát, zdravě jíst, možná i užíváte kvalitní potravinové doplňky, ale stále se cítíte bez energie? Na vině může být zanesený organismus. Příčinou bývají často unavená játra, která nás každou minutu zbavují toxinů přijímaných stravou nebo z našeho okolí. Pojďme se podívat, jak játrům ulevit a získat zpět svou energii. Právě jaro je pro očistu naprosto ideální, protože stejně tak jako v přírodě se vše probouzí a nabírá na síle, i pro náš organismus je to období, kdy potřebujeme rozkvést a odlehčit stravu.
Důvody, proč byste rozhodně měli zkusit jarní očistu
Jarní očista jater vám může pomoci vyřešit tyto problémy:
- Problémy s trávením – pokud trpíte nadýmáním nebo bolestmi břicha, na vině mohou být játra, která nedostatečně rozkládají přijatou potravu.
- Únava – pokud tělo neustále pracuje na regeneraci přetížených jater, můžete pociťovat chronickou únavu.
- Játra souvisí také s emocemi – můžete prožívat náladovost, podrážděnost až agresivitu.
- Nekvalitní spánek – snažíte se spát 8 hodin denně, ale ani tak se po ránu necítíte energičtí? Problémem může být kvalita vašeho spánku, kterou můžete pomocí jaterní očisty podpořit.
- Nedaří se vám i přes veškerou snahu zhubnout? Tuk metabolizují právě játra a pokud jsou přetížená, jednoduše nestíhají. Ulevte jim od práce a odstartujte úspěšné hubnutí.
Podoba jarní očisty
Možná se vám při slovech jarní detox nebo očista ježí chlupy na rukou a říkáte si, že to není nic pro vás. Od nás ale nečekejte šílenou hladovku, při které si sice možná odpočine vaše trávení, ale tělo bude trpět po dobu detoxu podvýživou a nebude přijímat důležité vitaminy a minerály. Ani nemusíte pít litry zeleninových šťáv a trávit tak dobu jarní očisty na záchodové míse. I při jarní očistě se můžete cítit skvěle, normálně fungovat a plout si na vlně energie.
Při jarní očistě jater je totiž nejdůležitější co nejvíce ulevit játrům a podpořit tak jejich regeneraci. Játra jsou totiž orgán, který se dokáže z obrovské míry zregenerovat sám, pokud k tomu dostane prostor. To znamená, že po dobu vámi zvolenou (ideálně měsíc, ale velkou změnu pocítíte už při týdenní jaterní očistě) snížíte příjem škodlivin, se kterými se játra musejí potýkat, na minimum. To v praxi znamená, že se budete snažit přijímat především čerstvou stravu, která není průmyslově zpracovaná.
Co během jarní očisty vyřadit?
Jak už jsme zmínili, z kola ven půjdou všechny průmyslově zpracované výrobky. Tím nemyslíme pouze jídlo v podobě různých hotových jídel nebo polotovarů. Ale také veškeré konzervované výrobky, rafinované výrobky, cukr, sůl, ale i koření a chilli. Po dobu očisty z jídelníčku vyřadíme i veškeré oleje (jakkoliv mohou být zdravé, chceme po toto období co nejvíce odlehčit játrům) a mléčné výrobky.
Z pitného režimu vyřadíme samozřejmě všechen alkohol, ale také stimulanty (káva, čaj, kakao), limonády i energetické nápoje.
Jestliže jste zvyklý brát pravidelně různé potravinové doplňky, také je po dobu této očisty úplně vyřaďte. Pořád je to něco, co musejí štěpit a zpracovávat naše játra a nemají tak dostatek času na svou regeneraci, kterou jim teď chceme dopřát. Výjimkou budou tvořit pouze přípravky podporující detoxikaci jater, o kterých se zmíníme dále.
Jarní očista by pro vás mohla být obdobím, kdy se zamyslíte, jaké přípravky používáte u vás v domácnosti a jakou kosmetiku si vybíráte. V běžné konvenční kosmetice je bohužel spoustu látek, které nejsou pro náš organismus zrovna zdravé a i to musí naše játra detoxikovat a řešit.
Co tedy mohu jíst při jarní očistě?
Jestli jste se po předchozím odstavci zděsili, co tedy vlastně máte jíst a jestli se to dá zvládnout, je čas vás trochu uklidnit a prozradit, co všechno jíst můžete. Už jsme přeci slíbili, že při této jaterní očistě nebudete šilhat hlady a omdlívat na ulici.
Jíst můžete v menších porcích několikrát denně. Pokud jste zvyklí na 3 jídla denně, klidně můžete přidat svačiny, ale držte se toho, aby jednotlivé porce byly menší než normálně. Většina z nás má zvyk najíst se do úplné sytosti, ale průzkumy jednoznačně ukazují na to, že zdravější a dlouhožijící lidé jedí na 80 % z pocitu plnosti.
Do jídelníčku zařaďte velké množství čerstvé zeleniny, pokud je to ve vašich možnostech, nejlépe v bio kvalitě. Zeleninu můžete doplnit také ovocem, které můžete zařadit právě do svačin. Pro inspiraci ze zeleniny můžete zařadit především brokolici, u které jsou prokázány účinky na dlouhověkost, batáty, které mají detoxikační schopnosti nebo mrkev, dýni, červenou řepu. Dále si dejte květák, kapustu, ředkev, vodnici, kedluben, papriku, petržel, pórek, rajče, hrášek nebo chřest. Vše je to zelenina s velkým množstvím vlákniny, ale také živin, které vás zasytí. Nezapomeňte také na listovou zeleninu jako je rukola, špenát, kadeřávek, čínské zelí, mangold, listový salát. A přijdete také mladé klíčky, např. brokolicové, ředkvičkové apod.
Z obilovin a zrn si dopřejte např. jáhly, quinou, amarant, hnědou rýži, pohanku nebo ovesné vločky. Jen nezapomeňte, že nemáte přijímat žádnou sůl ani koření, což přiznáváme, bude jediná výzva této očisty – zkonzumovat vše v nejpřírodnější podobě.
Pokud se dlouhodobě nepřetěžujete zvýšeným příjmem masa, můžete si příležitostně dopřát i bio králičí maso či kuřecí prsa. Dát si můžete i dietní rybu z kvalitních zdrojů.
Zmínit se také musíme o úpravě potravin, která často mění kvalitu požitých surovin. V rámci jaterní očisty se snažte zkonzumovat vše buď v syrovém stavu nebo připravené na páře či uvařené ve vodě. Žádné grilování, smažení na pánvi nebo pečení v troubě. Vše, co způsobuje hnědnutí potravin a vytváří chutné kůrčičky bohužel naše játra také zatěžuje.
Podpora při jarní očistě – v hlavní roli bylinky
Při jarním detoxu můžeme podpořit játra v jejich přirozené regeneraci pomocí různých bylinek, které na ně mají pozitivní vliv. Všeobecně známou bylinkou pro podporu jater je např. Ostropestřec mariánský, který můžete přijímat buď v podobě tobolek s bylinným extraktem nebo jako bylinkový čaj, kterým doplníte svůj pitný režim. Nám se účinností i chutově osvědčil čaj Detoxiregen, který kromě zmíněného ostropestřce, obsahuje také kořen a nať pampelišky, která podporuje regeneraci jater i žlučníku, list černého rybízu, nať kopřivy, nať zlatobýlu a plod arónie. Nebo můžete zkusit kombinovaný přípravek Detoxgreen, který obsahuje jak Ostropestřec mariánský tak další bylinky v podobě tobolek. Najdete v nich také lékořici lysou, která podporuje trávení, pampelišku, klanoprašku, která pročišťuje játra, černý česnek, který dokáže udržet normální hladinu cukru v krvi nebo svízel, která také podpoří játra i žlučník a postará se i o váš lymfatický systém.
Z doplňků stravy bychom ještě chtěli zmínit právenku latnatou, které se nedostává zdaleka takové pozornosti jako ostropestřci mariánskému, přitom je 15x silnější. Z toho důvodu se doporučuje pouze ke krátkodobému užívání, což je pro naši jarní očistu naprosto ideální. Zkrátka udělá za krátkou dobu hodně muziky. Kromě očisty a regenerace jater vám pomůže také s imunitním systémem, při respiračních a civilizačních onemocněních a má protinádorové účinky.
Také výběru potravinových doplňků bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Ve spoustě přípravků jsou různé přídatné látky, které není nezbytné přijímat a které velice zatěžují náš organismus. Bohužel se to týká i všech doplňků stravy přímo z lékáren. Zkuste si proto vždy přečíst složení a pokud je podezřele dlouhé nebo půlce výrazů ani nerozumíte, zkuste se poohlédnout po něčem jiném. Námi doporučené přípravky pro jarní očistu z Green idea jsou vyráběny v české rodinné firmě, kde kladou důraz především na kvalitu a čistotu použitých surovin bez zbytečné chemie, která by zatěžovala vaše játra.