Vyhrajte boj se zavodňováním jednou pro vždy

Vyhrajte boj se zavodňováním jednou pro vždy

Patříte mezi jedince, kteří se ráno budí s oteklým obličejem nebo musíte trpět s oteklými kotníky? Pravděpodobně máte problém se zavodněným organismem, který vyloučí vody méně než přijme. Příčin a tudíž i řešení může být více a pokud byste se těchto problémů chtěli jednou pro vždy zbavit, budete muset nasadit více zbraní. Výsledek ale bude stát za to!

Příčiny zavodněného organismu

Hormonální příčiny

Není tajemstvím, že zavodněním organismu trpí především ženy. Důvodem je velké množství hormonálních změn, protože hormony se v našem těle mění doslova každý den, každý měsíc, nemluvě o změnách v období těhotenství, kojení a období přechodu. Vzhledem k obsáhlosti tohoto tématu se mu ale budeme věnovat v příštím článku.

Malý příjem tekutin

 Váš organismus zadržuje přebytečnou vodu a vy máte přijímat ještě větší množství vody? Ano, slyšíte správně. Pokud dlouhodobě nedodáváte tělu dostatek tekutin, tělo může začít zadržovat vodu právě kvůli tomu, že jí má nedostatek. Zvyšte příjem tekutin, aby tělo mohlo vypnout nouzový režim a správné hospodaření s tekutinami by se mělo časem opět obnovit.

Řešení: Váš pitný režim by měl obsahovat především pitnou neperlivou vodu, z části doplněnou o minerální vody nebo bylinkové čaje.

Tip: Pokud máte problém dodržovat pitný režim, zkuste si připravit do džbánu vodu, do které si nakrájíte kousky oblíbeného ovoce. Vodu jemně ochutí, džbán si nechte na očích a budete přesně vědět, kolik ještě musíte vypít tekutin, abyste splnili denní cíl. Vypít byste měli 30 – 45 ml tekutin na každý kilogram vaší hmotnosti. Pokud sportujete, více se potíte nebo venku panují tropické teploty, vždy se snažte docílit horní hranice.

Málo pohybové aktivity

Pokud vás trápí především otoky končetin (rukou, častěji pak nohou), důvodem může být příliš sedavý způsob života. Práce u počítače je nejčastější příčinou zavodněného organismu i celulitidy. Při sezení se končetiny nedokrvují tak, jak by měly a výměna tekutin v těle tak neprobíhá optimálně.

Řešení: Ideálním cílem by bylo, abyste se nějakému pohybu věnovali alespoň 30 minut každý den. Samozřejmě víme, že s vysokým pracovním tempem nebo rodinným životem je to často nedosažitelný cíl. Proto se snažte pohyb zařadit do vašeho života tak, aby tam byl zcela přirozeně. Pokud máte sedavé zaměstnání, nezapomeňte se občas zvednout ze židle a protáhnout se, abyste si prokrvili dolní končetiny. Pro oběd do restaurace si můžete zajít o kousek dál, než jste zvyklí nebo si vezměte oběd s sebou do parku, abyste se trošku rozhýbali. Při cestě domů vystupte o trochu dříve a dojděte domů svižnější procházkou. Pokud vás trápí ucpané lymfatické uzliny, zkuste zařadit jógu. Na internetu dnes již najdete spoustu videí s důrazem na lymfatický systém.

Nadměrné množství soli v jídelníčku

Některé studie naznačují souvislost s nadměrným množství soli v potravě se zadržováním vody. Zkuste omezit příjem soli a uvidíte, zda je to zrovna váš případ.

Nedostatečná funkce lymfatického systému

Lymfu si můžete představit jako takovou síť kanálků rozmístěných po celém těle. V kanálcích protéká lymfa, tekutina, která sbírá po těle různé toxiny a odvádí je z těla pryč. Pokud na nějakém místě lymfa nefunguje dostatečně, začne v místě vznikat otok a hromadit se voda. Pokud máte problém s nesymetrickými otoky, kdy vám natýká např. pouze jedna končetina nebo naopak trpíte především otoky v obličeji, zbystřete. Problém by mohl spočívat právě v lymfatickém systému.

Řešení: Pokud vás trápí problém s lymfatickým systémem, zde to bude chtít zařadit více opatření najednou. Pitný režim a pravidelný pohyb by měly být samozřejmostí a neobejdete se ani bez změn ve vašem jídelníčku. Jelikož vaše lymfa nestíhá odvádět toxiny z vašeho organismu pryč, měli byste se snažit odlehčit stravu a nekonzumovat potraviny, které váš organismus ještě více zatěžují jako průmyslově zpracované potraviny, slazené nápoje, alkohol apod. Krásně rozpohybovat lymfatické uzliny dokáží lymfatické masáže nebo jak jsme již zmiňovali jóga zaměřená na lymfatický systém. Jestli vás trápí otoky v obličeji, zkuste lymfatickou masáž obličeje, která pomůže aktivovat lymfatické uzliny v obličeji a krku, aby zaseklá tekutina mohla z vašeho obličeje odtéct volně pryč.

Porucha ledvin

Pokud máte problém s ledvinami, mohl by se projevit právě jako zadržování vody v těle. Právě ledviny mají za úkol odvádět přebytečné tekutiny z našeho těla ven a pokud se tak neděje a nepomáhají žádné změny životního stylu, je čas navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Zvyšte příjem draslíku a hořčíku

Draslík a hořčík jsou minerály, které jsou potřebné ke správné buněčné výměně tekutin i živin. Pokud jich máte nedostatek ve vašem jídelníčku, zaměřte se na dostatečný příjem těchto potravin:

  • Luštěniny
  • Listová zelenina
  • Semínka a ořechy
  • Ovoce – banány, datle, maliny
  • Celozrnné výrobky
  • Maso a ryby

Jestli víte, že pro vás momentálně není z jakýchkoliv důvodů možné přijímat dostatek těchto minerálů, zkuste je doplnit pomocí suplementace. Dnes již najdete na trhu velice kvalitní výrobky. U horčíku zvolte horčík ve formě malátu nebo bisglycinátu. Tyto dvě formy jsou cenově dostupné a zároveň vysoce vstřebatelné v organismu. Draslík zvolte v podobě glukonátu draselného, který je lépe stravitelný.

Pomoc v podobě bylinek a léků

Životní styl bohužel neošálíme a pokud se o sebe nebudeme starat, žádné doplňky ani bylinky za nás naše zdravotní problémy nevyřeší. Pokud ale provedeme potřebné změny, mohou nám cestu za uzdravením výrazně urychlit a zjednodušit. Pro odvodnění organismu zkuste zařadit bylinkové čaje. Nebo můžete sáhnout po léčivém přípravku Lymphomyosot, který také obsahuje výtažky z bylinek, které přirozeně odvodňují organismus. 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 07.02.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio