Je cvičení na lačno účinné?
Cvičení na lačno většinu jeho příznivců nalákalo na fakt, že ráno máme po spánku (pokud jsme neměli půlnoční sladkou svačinku :) ) vyčerpané zásoby glykogenu. Tudíž nemusíme nejprve spálit energii z cukrů, abychom začali sahat do jiných rezerv. Problém je v tom, z jakých rezerv si naše tělo bude brát energii, pokud cvičíme na lačno.
Především, když začneme cvičit na lačno, tělo si pro pohyb nemůže odebírat energii v podobě glykogenu obsaženého ve svalech. A také ho nemá jak do svalů doplňovat. To způsobí, že se naše tělo ocitne v nouzovém režimu, kdy musí fungovat a začne si hledat energii od jinud. Nouzový režim způsobí, že začne vyplavovat kortizol – stresový hormon. Naše tělo si tak nebude brát energii z našich tukových zásob, jak by se nám určitě líbilo, ale ze svalů. Pracně nabytá svalové hmota, tak dostane na frak.
Dalším důvodem, proč cvičení na lačno není vhodnou volbou je, že tělu trvá velice dlouhou dobu dostat se zpět do anabolického stavu. Spalování vlastních svalů jako zdroj energie totiž vyloučí do těla velké množství nečistot, kterých se tělo potřebuje zbavit. Výsledkem je, že potřebujete mnohonásobné množství vitaminů, minerálů, antioxidantů, ale také bílkovin a sacharidů.
Co dělat, pokud jste na ranní trénink zvyklí a nechcete měnit denní dobu? Pokud nemáte čas cvičit v jinou denní dobu, máte 2 možnosti:
1. Malé ranní rozcvičení
Pokud trénink po ránu výrazně odlehčíte, přinese vám i pár benefitů. Základem je nedostat tělo do katabolického stavu, při kterém se začne vyplavovat hormon kortizol. Proto zvolte jen lehkou ranní rozcvičku, při které maximálně spálíte zbytky energie, kterou jste ve spánku nezpracovali. Váš metabolismus se probere, začne lépe pracovat a snídani, kterou mu pak naservírujete, lépe využije. Zároveň si hned po ránu prokrvíte svaly, které se tak začnou čistit a regenerovat.
2. Doplňte před tréninkem energii
Pokud lpíte na plnohodnotném ranním tréninku, zařaďte před cvičením lehkou snídani. Měla by obsahovat především krátké i dlouhé sacharidy. Ideální je proto müsli tyčinka nebo ovesná kaše. Doplníte energii a vyhnete se katabolickému stavu a spotřebovávání vlastních svalů pro zvládnutí tréninku na lačno.